Ráááno s linuxem anebo LinuxBudíček

30. května 2008 v 21:37 | diamonds
Zdravím,

napadlo mě sem uvést takovou malou vychytávku. Ráno mám vždycky megaproblém, proto jsem se rozhodl rozchodit si na linuxech budík jako jsem měl na Woknech. Bohužel kvůli jinému BIOSu to nebylo možné, ale nakonec jsem na jedno řešení narazil. Zároveň Vám sem dám i návod na zprovoznění na woknech.

Pro linuxy budete potřebovat jeden ze dvou multimediálních přehrávačů - xmms nebo audacious. Já používám ten druhý, ale je to na obou stejné. Předpokládám, že máte aspoň jeden z nich nainstalovaný, pokud ne, jsou v základních repozitářích, stačí spustit nějaký správce software. Dále budete potřebovat plugin Alarm. Ten už v základu nebývá, ale je v repozitáři Packman, což bývá komunitní repozitář, tže ho jde v pohodě přidat (např v suse : yast - software - komunitní repozitáře - packman repositary). Po jeho přidání si nainstalujte další balíček podle přehrávače - pro xmms je to xmms-alarm, pro audacious se stahuje víc pluginů zaráz pod audacious-plugins. Dál je to pro oba přehrávače stejné.
1. spusťte přehrávač
2. zobrazte si nastavení
3. přejděte na moduly
4. zvolte záložku Obecné
5. vyberte Alarm a klikněte na "Zapnout"
6. klikněte na nastavení/preferences
7. na první stránce nastavujete nejpoužívanější čas a popř. ještě po jaké době má stroj přestat hrát
8. Na záložce dny/days nastavujete dny, ve které se bude budit, popř. jiný čas v některé dny (stačí odkřížkovat standardní/default a zvolit čas pro ten den)
9. Na záložce hlasitost/volume nastavíte jak dlouho se bude zvuk zesilovat, na jakém bodě začne a kde skončí
10. na záložce settings/nastavení vybíráte
- dodatečný příkaz - zda se má ještě něco provést při zapnutí buzení
- seznam skladeb - zde vyberete seznam ve formátu m3u, který se má začít přehrávat, ale jde to i tak, že necháte prostě přehrávač zapnutý s nějakou určitou skladbou a ta se hned začne hrát
- upomínámí - zde si můžete zadat text, který se zobrazí při buzení
No a večer necháte stroj běžet a ráno to začne budit. Upozorňuji, že samozřejmě musíte mít zapnutý zvolený přehrávač.
Na woknech jde udělat to, že se stroj zapne, aby budil. Buď to uděláte přes naplánované úlohy nebo pokud můžete v Biosu nastavit zapnutí stroje v určitý čas (např. dell D600), stačí večer zapnout přehrávač (osvědčil se mi mediamonkey), pak uspat stroj na disk a on se ráno sám vzbudí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama